سوالات متداول در مورد جراحی پلاستیک

ممکن است قبل از انجام جراحی پلاستیک سوالاتی داشته باشید. ما در این قسمت به متداول ترین سوالات پاسخ داده ایم. در صورتی که پاسخ سوال خود را نیافتید از طریق راه‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید.

پرسش و پاسخ جراحی پلاستیک با دکتر مهدی احمدی

بسته به نوع جراحی که خواهید داشت یک سری آزمایشات پیش از عمل لازم است که نوع آزمایش‌ها در جلسات مشاوره مشخص میشود. به طور مثال برای جراحی پلاستیک در ناحیه سینه، سونوگرافی، برای ناحیه صورت، سیتی اسکن و برای جنیوپلاستی آزمایش رادیوگرافی لازم است. همچنین مشاوره با متخصص قلب برای افراد مسن ضروریست. برای افراد دارای بیماری خاص نیز دریافت مشاوره از متخصص آن بیماری اجباری است.

عزیزانی که برای جراحی زیبایی از خارج از کشور تشریف میارن، بسته به نوع عمل باید مدتی در ایران بمونن. برای عمل‌های جزئی مثل لیفت شقیقه و پیشانی حدود ۵ روز تا یک هفته بعد از جراحی باید در ایران بمانید. برای عمل‌های ترکیبی مثل لیفت کامل صورت نیز باید دو هفته تا ۲۰ روز بعد از عمل در ایران حضور داشته باشید.

افرادی که شرایط خاص مثل بیماری‌های پیشرفته قلبی، بیماری‌های تنفسی دارند یا به هر دلیلی داروهای رقیق کننده خون استفاده میکنند به دلیل ریسک بالای جراحی نمیتوانند تحت جراحی پلاستیک قرار گیرند.

تقریبا تمام عمل‌های زیبایی صورت رو میتونیم به صورت همزمان انجام بدیم به شرط این که تایم بیهوشی و شرایط سلامتی فرد به ما اجازه عمل بدهد.

درد بعد از عمل متناسب با نوع عمل متفاوت خواهد بود. به طور مثال بعد از عمل بلفاروپلاستی فقط یک شب درد خواهید داشت. بعد از عمل زیبایی بینی ۲ تا ۳ روز درد تجربه میکنید. لیفت شقیقه ۳ تا ۴ روز. لیفت کلی صورت حداقل ۵ روز. به طور کلی افرادی که بعد از عمل ورم و التهاب بیشتری دارند درد بیشتری هم تجربه خواهند کرد.

به طور کلی عمل‌های جراحی صورت را با بیهوشی عمومی انجام میدهیم. چون در این حالت زیر نظر متخصص بیهوشی شرایط کنترل شده‌تر بوده و تسلط بیشتری بر بیمار داریم. به جز برخی عمل‌های صورت مثل بلفاروپلاستی، لیفت سانترال لب، لیپوساکشن غب غب و تخلیه چربی بوکال که سرپایی هستند باقی عمل‌های زیبایی صورت را با بیهوشی عمومی در مرکز جراحی مجهز انجام میدهیم.

در برخی از عمل‌ها مثل لیفت آندوسکوپیک و عمقی بین ۳ تا ۶ ماه اول گز گز و خارش و یا سوزش خواهید داشت چون اعصاب در ناحیه عمل تحت کشش قرار میگیرند و تا زمانی که خواب رفتگی عصب از بین برود ناچار به تحمل آن خواهید بود.

بعد از عمل جراحی مثل لیفت شقیقه و لیفت صورت و گردن ۴۸ ساعت بعد از عمل میتوانید استحمام روزانه را شروع کنید و این به کاهش ورم و کبودی هم کمک خواهد کرد. اما در عمل زیبایی بینی با توجه به وجود گچ در ناحیه بینی بهتر است تا برداشتن گچ استحمام صورت انجام نشود.

ما لیفت صورت و گردن را با تکنیک عمقی انجام میدهیم به طوری که بافت‌های عمقی صورت دستخوش تغییر آناتومیک دائمی میشوند. بنابراین عمل حداقل ۱۵ سال ماندگاری خواهد داشت. در تکنیک لیفت آندوسکوپیک نیز لیفت بین ۸ تا ۹ سال ماندگاری خواهد داشت.

بدن شما بعد از جراحی به مواد غذایی تازه مثل سبزیجات و ویتامین‌ها نیاز دارد. از خوردن مواد غذایی کنسروی و فست فود و غذاهای آماده پرهیز کنید. ضمنا هر گونه استعمال دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی نیز بعد از جراحی پلاستیک باعث جلوگیری از ترمیم زخم‌های شما خواهد شد.

بعد از جراحی پلاستیک پمادهای آنتی‌اسکار تجویز میکنیم. پمادهایی مثل ژل‌های سیلیکون مایع استراتادرم و استراتامد. این پمادها تا ۳ ماه بعد از عمل باید استفاده شوند.

یک دوره نقاهت اولیه خواهید داشت که بستگی به وسعت جراحی که انجام شده دارد. نقاهت اولیه میتواند بین یک هفته تا ۲۰ روز باشد. طی این مدت ورم و کبودی از بین خواهد رفت و بافتهای صورت ترمیم میشوند.

به طور کلی جراحی‌های صورت تا ۳ ماه زمان لازم دارند تا فرم طبیعی بگیرند و بین ۶ ماه تا ۱ سال زمان لازم است تا به طور کامل جا بیفتد. نتیجه مطلوب بعد از گذشت یک سال مشاهده خواهد شد.

در مورد عمل زیبایی بینی هم حداقل زمان برای جا افتادن کامل عمل یک سال است. اما در بعضی از افراد کمتر از یک سال نیز عمل به نتیجه مطلوب میرسد.

سوالات متداول جراحی پلاستیک

کاندیدای مناسب برای انجام این عمل زیبایی افرادی هستند که از سلامت عمومی برخوردار باشند و فاصله فرد با وزن ایده آل بیش از 11 کیلوگرم نباشد. این وزن اضافه هم به صورت موضعی باشد که به ورزش و رژیم غذایی مقاومت داشته باشند.

در مورد سن مناسب نیز باید گفت که لیپوماتیک از سن 18 سالگی به بعد مجاز خواهد بود. این افراد علاوه بر شرایط جسمی مناسب باید دارای شرایط روحی مناسب از جمله نگرشی مثبت به به پیکرتراشی، اهدافی مشخص و انتظاری معقول و واقع بینانه داشته باشد.

افرادی که طبق دسته بندی ذکر شده، سن بسیار بالا و یا پایین دارند باید حتماً به عوارض جانبی این جراحی فکر کنند و از روی احساسات گذرا برای انجام پیکرتراشی تصمیم نگیرند. علاوه بر عوارض و خطرات جسمی که البته در سن و شرایط ایده آل بسیار نادر و قابل چشم پوشی است؛ در سنین غیر مجاز می تواند شدت بیشتری باشد و علاوه بر شرایط جسمی، شرایط روحی را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

عوارض لیپوماتیک در سن غیر مجاز و نوجوانی عبارت است از: عفونت، آسیب های جدی به پوست، امکان آسیب رسیدن به اندام های حیاتی در داخل بدن، امکان صدمه دیدن اعصاب و آمبولی یا همان لخته شدن خون. عوارضی چون آمبولی باعث می شود تا لخته حرکت کرده و به سمت ریه برود؛ در این صورت حتی خطر مرگ نیز وجود خواهد داشت.

در کنار این موارد البته ممکن است که در سنین پایین انجام جراحی لیپوماتیک باعث شود تا فرد با عوارضی چون اختلال در غذا خوردن و کاهش اشتها روبرو شود که ابداً برای نوجوانی که در سن رشد است مفید نخواهد بود و ضررهای فراوانی را نیز به دنبال می آورد.

در نهایت اینکه به دلیل خطرآفرین و آسیب رسان بودن هریک عارضه هایی که گفته شد توصیه می شود این عمل در سن و شرایط مناسب صورت بگیرد تا سلامت روحی و جسمی فرد تحت تأثیر قرار نگیرد.

جواب : برای دختران ۱۴ سال تمام و برای پسران ۱۶ سال تمام.
جواب : محل هایی که در عمل جراحی بینی تغییر می کنند هیچ ارتباط مستقیمی با محل قرار دادن عصب بویایی ندارد و لذا بطور معمول سبب اختلال بویایی نمی شود.

بله. شما میتواین با کلیک بر روی این دکمه دکتر مهدی احمدی را در وبسایت انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران مشاهده نمایید.

جواب : از ۳ الی ۴ هفته پس از عمل جراحی می توانید ورزش های سبک Airobic (ایروبیک) را شروع کنید و پیاده روی نمایید. سایر ورزش ها را چنانچه به صورت شما فشار نمی آورند انجام دهید.
جواب : بله. انجام اصلاحاتی در جهت بهبود تنفس بینی بیمار از وظایف یک جراح آشنا به عمل رینوپلاستی می باشد و می بایست بطور همزمان ضمن زیباتر نمودن بینی، مشکل تنفسی بیمار را حل نمود.
عمل جراحی بینی نظیر سایر اعمال جراحی می بایست در سالم ترین شرایط برای بیمار انجام شود. لذا پیشنهاد می گردد که عمل بیمار می بایست در اطاق عمل در شرایط استریل و امکانات و تجهیزات کامل همراه با یک بیهوشی سبک صورت گیرد.

دکتر مهدی احمدی روزهای شنبه و یکشنبه از ساعت ۶ تا ۹ شب در مطب شخصی و سه‌شنبه‌ها در کلینیک دکتر اکبری حضور دارند. جهت دریافت نوبت ویزیت میتوانید با شماره ۰۲۱۸۸۷۷۳۷۷۴ تماس بگیرید.

جواب : در گروهی از بیماران که دارای بینی خیلی کج همراه با مشکلات داخلی هستند ممکن است نیاز به عمل مجدد داشته باشند که بهتر است حداقل یکسال از عمل اول گذشته باشد.

بله. از هر کجای دنیا میتوانید برای انواع عمل‌های جراحی زیبایی و پلاستیک به دکتر مهدی احمدی مراجعه کنید. از طریق وبسایت و شبکه‌های اجتماعی دکتر احمدی میتوانید وقت ملاقات از ایشان دریافت کنید.

جواب : خیر. آلرژی یک بیماری با زمینه ژنتیکی است و همراه با درمان دارویی کنترل می شود و قابل معالجه نیست، اما ممکن است علایم انسداد بینی شما با یک عمل صحیح بینی کاهش یابد.
جواب : بطور معمول بنابر شرایط معاینه کلینیکی و نظر جراح مربوطه عمل لیفت صورت از سنین ۴۵ سالگی به بالا توصیه می شود.
جواب : روش متداول و قدیمی عبارت بود از روشی که با برشی وسیع در منطقه کاسه سر، پوست و عضلات پایین آمده کشیده می شدند و با برداشتن پوست اضافی ابرو را به سمت بالا می کشیدند. امروزه با استفاده از روش های اندوسکوپی بدون نیاز به برش سراسری این عمل امکان پذیر است.
جواب : بله. به شرطی که از متخصص قلب و عروق خود تاییدیه انجام جراحی را داشته باشید، فشار خون شما کنترل شده باشد و داروهای نظیر آسپرین و وارتارین که رقیق کننده خون می باشند مصرف نکنید.

سرگیجه، حالت تهوع، سردرد، گردن درد، و حتی استفراغ خونی میتواند از عوارض بیهوشی در عمل زیبایی باشد. با مصرف کافئین به مقدار کم میتوانید این عوارض را تا حدی کاهش دهید. نوشیدنی هایی مثل قهوه و نوشیدنی های انرژی زا با دز کم

در ابدومینوپلاستی خط بخیه از پهلو به پهلو است. اما در مینی ابدو خط بخیه کوتاه تر و مشابه همان خط سزارین است.

کلیه عمل ها در کیلینیک های مجهز انجام میشود. هزینه عمل در کیلینیک ها بسیار پایین تر از بیمارستان است.

هر دو کیلینیکی که دکتر احمدی در آن‌ها عمل های جراحی را انجام میدهد مراکز فوق تخصصی جراحی هستند. یعنی هم وسایل آن ها به روز تر است و هم افراد متفرقه در آن ها تردد ندارند. از نظر کادر و کیفیت رسیدگی نیز در سطح مطلوبی هستند.

به جز لیپوماتیک که فقط سوراخ ایجاد میشود در بقیه عمل های زیبایی بخیه زده میشود.

بعد از عمل پروتز سینه نباید اجسام سنگین بلند کنید و نباید دستها را بیش از حد تکان دهید. تا دو ماه فقط میتوانید دست ها را از ارنج تکان دهید.

بعد از عمل صورت تا دو ماه اجازه ندارید اجسام سنگین بلند کنید

بعد از عمل ابدومینوپلاستی تا دو ماه باید خمیده راه بروید. یک سری ماساژ ها هم در مطب آموزش داده میشود که باید انجام دهید.

بعد از لیپوماتیک هر نقطه از بدن باید گن بپوشید. و هر نقطه از بدن نیز باید ماساژ مخصوصی داده شود که اموزش داده خواهد شد.

۴۸ ساعت اول بعد از عمل کمپرس سرد

۴۸ ساعت دوم کمپرس گرم

سطح سر موقع خوابیدن بالاتر از بدن باشد

نیمه نشسته خوابیدن

مصرف مایعات به مقدار زیاد